What CBBS Do?

CBBS, born in the capital of Turkey and targeted international arena. Together with industrial contracting and automation solutions, we continue R&D activities upon developing innovative solutions to all business sectors.

CBBS services divide in two main areas of expertise. These are; engineering based on R&D and industrial contracting works.

CBBS Mühendislik’nin ürün ailesine dönüştürdüğü en önemli mühendislik çözümü debi ölçüm cihazlarıdır. CBBS Instruments markası altında komple debimetreler ve ara ürün olarak akış elemanlarının tasarım ve üretimi gerçekleştirilmektedir. Debi ölçümünde büyük enstrüman sağlayıcı firmalara, otomasyon çözümü üretem taahhüt firmalarına ve son kullanıcı firmalara hizmet verilmektedir.

CBBS Instruments debi ölçüm grubu fark basınç yöntemi ile debi ölçümüne dayanmaktadır. Bu ölçüm metodu Orifis plakaları, nozul metreler, venturi metreler, venturi nozullar, pitot tüpler, konik nozullar ve wedge metrelerde geçerlidir.

Diğer yandan CBBS Mühendislik savunma sanayiine ve endüstriyel tesislere yönelik ısı ve filtrasyon kontrol cihazları üretmektedir. Bu cihazlar temel olarak bir soğutma sıvısı veya hidrolik sıvının sirkülasyonu esnasında debi, ısıtma, soğutma, basınç ve kirlilik miktarlarını kontrol etmeye yarayan harici cihazlardır. Spesifik olarak savunma sanayiinde elektronik soğutucu plakaların üretim testlerinde ve hidrolik sistemlerin test ve devreye alınmasında kullanılmaktadırlar.

Diğer bir faaliyet alanı olan endüstriyel taahhüt alanında CBBS Mühendislik. bir endüstriyel tesisin kurulumunda inşaat sonrası mekanik ve elektrik işlerin tamamını anahtar teslim gerçekleştirme deneyimi ve kapasitesine sahiptir.

In contracting area; steel construction, boilers erection, piping, ducting, silo and tank erection, instrumentation, cabling, cold and hot tests and commissioning works are done in industrial facilities like power stations, petrochemical facilities, iron-steel factories, pipelines, compressor and pressure reducing stations.

OUR MISSION AND VISION

Misyonumuz; Küresel çapta en üst düzey anahtar teslim taahhüt ve mühendislik sağlayıcısı olmaktır. Müşterilerimizin proses güvenliklerini ve ölçüm özgürlüklerini teminat altına alabilme ve içinde bulunduğu toplumun yasam kalitesini artırmak adına güvenilir teknolojileri ve sistemleri tedarik etmek, üretmek, geliştirmek ve bunları güncelleyerek daha güvenli ve yaşanabilir bir dünya yaratmaktır.

Our vision; With its fast, flexible, innovative and reliable solutions, it is to work in a sustainable trust with its customers with a structure that meets the expectations of the customer, protects ethical values, and offers a competitive, creative and equal opportunity.

OUR QUALITY POLICY

With the vision of being a reference level company in the international platform, CBBS Engineering Inc., with its customer and quality oriented approach, realizes system solutions, consultancy and turnkey production services in many fields in accordance with internationally accepted standards.

CBBS's commitment to quality is not only limited to quality products and services. CBBS's understanding of quality includes providing its employees with a safe and civilized working environment, contributing to the society in which it operates, based on ethical values ​​in engineering solutions, and minimizing the environmental impact in its activities. CBBS aims to provide better service to its customers day by day by keeping customer satisfaction at the forefront and its feedback system in quality management approach.

CBBS is not only for profit, but also keeps its sensitivity to contribute positively to the community in which it lives with a sense of social responsibility. In addition, it offers equal opportunities to its staff and candidates with its transparent management approach.

en_USEnglish
tr_TRTürkçe en_USEnglish